A. Halûk Ünal

Bu gün derin devlet sözcüsü Bahçeli’nin açıklamalarını, kendinden çok emin Ankara seçim sonuçları üzerine öngörülerini okuyunca yeniden eski bir iddiamla ilgili internet taraması yaptım.

Önce hatırlayalım; seçim hileleri nasıl gerçekleşiyor?

1. Tutanaklar tutuluncaya kadar geçen oy verme işlemleri aşamasında yapılan hileler.

2. Tutanaklar teslim edildikten sonra YSK’ya hizmet veren şirketin bilgisayar sistemlerinde yapılabilecek hileler.

Bu güne kadar herkes birinci şıktaki seçim hilelerini konuştu. Ama nedense hiç bir parti ikinci ihtimali konuşmuyor.

Oysa internette az önce yaptığım kısa bir araştırma sonucunda edindiğim bazı iddiaları paylaşmak istiyorum. 

Üstelik ben ne seçim sisteminde, ne de bilgisayar yazılımında uzmanım. 

Yaptığım kısa tarama sonucunda derlediğim iddiaları paylaşıyorum.

  1. SECSIS, Amerikan yapımı bir bilgisayar teknolojisi. Bu teknoloji, 2004 yılında ABD seçimlerinde kullanılmış. Seçim sonuçları tartışmalara yol açmış. Bunun üzerine sistemin kullanımından vazgeçilmiş. Sistemi uygulamak isteyen bazı ülkeler de ABD deneyiminden sonra sistemden vazgeçmiş. Günümüzde sistem sadece Türkiye’de uygulanıyor.
  2. SistemiTürkiye’ye getiren şirket SUN MİCROSYSTEMS-KOÇ GRUBU. Koç grubunun bu ülkedeki tarihi misyonu, Askeriye, Ergenekon ve MHP ile ilişkileri belli.
  3. Bu şirketin uluslararası yazılım geliştirme lisansı olmadığı bir iddia.
  4. Şirketin yöneticileri ve çalışma alışkanlıkları ile ilgili sayısız olumsuz iddia var.
  5. Devreye bir aşamada HAVELSAN girmiş. Havelsan, Aselsan gibi askeriyeye hizmet için kurulmuş, askeriyenin kontrolündeki (!) şirketlerden biri. Ya da askeri endüstriyel kompleksin önemli bir unsuru. 
  6. Bu şirketin CMMII  SERTİFİKASYONU’NA sahip olmadığı iddialardan bir başkası.BM Odası bile işin bu tarafını hiç ağzına almıyor.
  7. Ve sonuç olarak bu bilgisayar havuzuna dair hiç bir denetim mekanizması söz konusu değil. Yani YSK nın tamamı HDP li olsa bile bilgisayar havuzunda neler olup bittiğini denetleyecek bir merci, yasa, ya da sistem mevzubahis değil.

Ben bu iddiaları ortaya koyacak kadar bulanık bir resim görüyorsam, uzmanların bu konuda ne dediğini, muhalefetin bu konularda hangi araştırmayı yaptığını elbette çok merak ediyorum.