5 Şubat 2019 Kültür Servisi

1977 yılında sansürü protesto etmek ve sinemayı özgürleştirmek için İstanbul’dan Ankara’ya 3 gün süren bir yürüyüş gerçekleştiren sinema emekçilerinin mücadelesinin anlatıldığı “Yollara Düştük” adlı belgesel, yönetmeni Deniz Yeşil tarafından yeni sinema yasasına tepki olarak internette erişime açıldı.

Senaryosunu Deniz Yeşil, Meral Hanyabat ve Çiğdem Hacısoftaoğlu’nun kaleme aldığı “Yollara Düştük” 2014 yapımı. Kurgusu da Yeşil’e ait olan belgeselin müzikleri Görkem Tekin, Bora Mert ve İbrahim Odak’ın imzasını taşıyor.

“Sinema emekçileri 1977’de yeni sansür tüzüğünü protesto etmek, özgür sanatı savunmak ve sosyal haklarını almak için uzun bir yürüyüş yapma kararı aldılar. Böylece sinemanın 60 yılı aşan suskunluğuna da bir son verilecekti. Oyunculardan, set işçileri ve yönetmenlere kadar 400’ü aşkın sinemacı 5 Kasım günü Ankara’ya kadar 3 gün sürecek bir yürüyüş başlattı. Halkın şaşkın bakışları ve desteği altında yürüdüler. Bu belgesel 100 yılı aşan sinemamızın unutulan fakat en onurlu dönemlerinden biri olan sinema emekçilerinin yürüyüşünün hikâyesidir.”

Belgesel ilk olarak 2015 yılında İstanbul Film Festivali’ni protesto eden sinemacıların Taksim’deki sansür yürüyüşünün ardından Abbasağa Parkı’nda düzenlenen forumda gösterilmişti. 10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılış filmi olan “Yollara Düştük”, Boston, Münih, Londra gibi pek çok ülkede ve şehirde seyirciyle buluşmuştu.

51. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde ve 34. İstanbul Film Festivali’nde finalist olarak seçilmiş, ancak sansür nedeniyle festivallerden geri çekilmek durumunda bırakılmıştı.

Yönetmen Deniz Yeşil, birçok yerde gösterimi yapılan belgeseli herkesin izleyebilmesi için gelecek 1 Mayıs’ta yayımlamayı planlıyordu.