Haluk Ünal

Başta CHP olmak üzre, hükümet yanlısı olmayan hemen her siyasi topluluk, malum komplo girişiminden siyasi rant devşirme çabasında. El sikkesiyle gerdek düşü, tam da buna denmez mi?

CHP yönetimine ve bir kısım taraftarına hiç şaşırmıyorum; MHP yi tartışmıyorum bile; dün “belayı” askerin maşası ile defetmeye çalışıyorlardı, bu gün, nefret etseler de başka bir cemaatin yumruk skorlarını tutuyor, hatta bazen kendini kaybedip, pabucu çıkarıp masanın üzerinden alkışlıyorlar. Şaşırmıyorum; orta sınıf Beyaz Türk’ün tarihen başka birşey yaptığını zaten görmedim. Cumhuriyetleri de üniformalıydı, devrimleri de…

Ama bu gün sayıları milyonları bulan beyaz ve altın yakalı, bağımsız, demokrat, özgürlükçü, sivilin de bu akıntıya kapıldığını görmek, çaresizlikten CHP ye oy vereceğini duymak, insanı üzüyor.

Görmüyor muyuz, varolan hükümet karşıtı kampanya AKP’nin tepesindeki bir kliğin yolsuzlukları, hırsızlıkları üzerine kurulu. Anlamı da açık Erdoğan ve takımı gitsin AKP kalsın. Çünkü karşı kampanyanın yönetimi’nin AKP politikalarıyla belirli sorunları var. En temel ayrım da uluslararası politikadan kaynaklanıyor.

Bu, yeni bir kavga da değil. Büyükanıt ekibi Avrasyacı politikayla yola çıkmıştı. Erdoğan da ona iltihak etti. Hizmet hareketi de Batı’cı… Bu gün için; Avrasyacı politikalarla temelden zıt. Bunun dışında Hükümet’e başka bir eleştiri gören duyan oldu mu?

Demek ki CHP MHP Hizmet arasında ciddi bir mutabakat var. Batıcı ol yeter, neoliberal politikalarına itirazımız yok diyorlar. Diyebilirler elbet. Şiddet ve zorla dayatmadıkça, her görüşün eşit ve meşru olacağı bir demokrasiden yana olan bizler için hiç bir sorun yok.

Öte yandan büyük bir sorun var. Hepimizin yaşadığı ve yaşamaya devam etmek zorunda olduğumuz bu ülkenin geleceğini, neoliberal vizyon değişmedikçe, peygamber meşrepliler biçimlendirse ne yazar.

Siz banka soymakla banka kurmak arasındaki farka dair tartışmaya henüz başlamadınız mı?

Asıl büyük soygunun neoliberal siyaset olduğunu görmüyor musunuz?

AKP siyaseti ve iktidarı sürsün istiyorsunuz sanırım. AKP ye kullandığınız hakaret ve sıfatlardan başka ortada aksini kanıtlayacak tek bir argüman görmüyorum.

Bu global soyguna karşı duracak, daha adil, eşitlikçi bir ekonomik model nasıl olur? Bu model nasıl bir anayasayla mümkün? Kişiye güvenmek yerine, güvenilir bir sistem kuramaz mıyız? Gelişmiş ülke insanıyla bizim aramızda genetik bir fark mı var? Onlar hırsızlarını denetim altına alabilmiş, biz niye alamıyoruz? Batıyla ilgili bayıla bayıla anlattığımız medeniyetten niye yoksunuz?

O halde bırakın bu çaldı mı çalmadı mı zırvasını. Dönün Partinizin yetkililerine sorun, bu soruların yanıtlarını nasıl veriyorlar.

Bakın önümüz yerel seçim, yerel yönetim nedir? Nasıl bir yerel yönetim yerel rant soygunlarının önüne geçer? Ne diyorsunuz? AKP nin hırsızları yerine sizin dervişiniz mi?

Yanıtları varsa, lütfen sayfa duvarlarınızdan olsun paylaşmaya başlayın. yaşımıza, başımıza, aklımıza, duvardaki diplomalarımıza haksızlık etmeyelim.