İstanbul’a sahip çıkan ve hangi partiden olursa olsun, İstanbul’u yönetmeye aday olanlardan  kente sahip çıkmasını talep eden “İstanbul Hepimizin” girişimi “İstanbul Sözleşmesi”ni imzaya açtı.

Girişim, İstanbul’da yaşayan, İstanbul’u seven, kendini İstanbullu sayan herkesin, kentin gelişimi, yönetimi ve geleceğiyle ilgili kararlarda söz ve sorumluluk sahibi olduğunu, kent yönetimine katılması gerektiğini ilan ediyor.

5.-İstanbul-Hepimizin

Değişik kesimlerden duyarlı İstanbulluları bir araya getiren girişim, altı aylık bir çalışma sonucu kaleme aldığı şehir sözleşmesiyle, kent tarihinde bir “ilk”e imza atıyor ve yeni bir yönetim anlayışı için dönüşüm noktası oluşturmayı amaçlıyor. Bu nedenle de, “İstanbul Hepimizin” girişimi adını, Taksim Projesi’ni durdurmak için atılan  “Taksim Hepimizin” çığlığından esinlenerek aldı.

“İstanbul Sözleşmesi” ortaya koyduğu yeni yaklaşımla, mahalleyi, ilçeyi, kenti istediği gibi yönetme ve kullanma hakkını elinde tuttuğunu düşünen yerel ve merkezi yöneticilere “artık son” diyor. Girişim, yerel seçimlerde her partiden adayın bu anlayışı benimsemesi için çaba gösterecek ve seçilecek yöneticilerin bu zihniyete uygun olarak çalışmasını takip edecek.

Bugüne kadar binlerce İstanbullu, www.istanbulhepimizin.org veya  www.change.org/istanbulhepimizin adresinden sözleşmeye imza attı ve bu sayı sürekli artıyor. Sözleşme daha şimdiden ülke çapında yayılmaya başladı, Batman, Antalya gibi kentlerde benzer imza kampanyalarına ilham kaynağı oldu. Rize’de ise bir aday sözleşmeyi seçim programına aldı.

Tüm İstanbulluları sözleşmeyi imzalamaya davet eden “İstanbul Hepimizin” girişimi, adaylardan da sözleşmeyi imzalayarak İstanbullulara taahhütte bulunmalarını talep ediyor ve “taahhütte bulunmayan adaya oy yok” çağrısında bulunuyor.

Katılmak isteyen herkese kapısı açık olan, imzacılarla büyümeyi amaçlayan “İstanbul Hepimizin” girişimi, seçimlerden sonra da çalışmalarını sürdürecek, seçilmiş yerel yöneticilerin sözleşmeye uygun davranıp davranmadığını takip edecek, sonuçları da İstanbullularla paylaşacak.

www.istanbulhepimizin.org

info@istanbulhepimizin.org