Şimdi herkes aynı soruları soruyor: Yolsuzluk operasyonları seçmenin tercihini ne ölçüde etkileyecek, AKP’nin oyları düşecek mi?

Halkın tercihi oylara nasıl yansıyacak?

Sorunun peşine düşmeden önce mevcut gelişmelerin seçmen kitlelerine farklı enformasyon kanallarından yansıdığını belirtelim. Türkiye’nin en çok satan beş gazetesinin, Zaman, Posta, Hürriyet, Sözcü ve Sabah yeni yılın ilk haftasındaki tirajı 2 milyon 775 bin 341. Toplam tiraj ise aynı hafta 5 milyon 309 bin 669. İlk beş gazetenin tirajdaki payı yüzde 52. Bu beş gazete arasında sadece Sabah hükümet yanlısı bir yayın çizgisi izliyor. Muhalif yayın yapan dört gazetenin ilk beşteki oranı yüzde 88. Geriye kalan gazetelerde de hükümet yanlısı ve muhalif yayınlar arasında bir denge mevcut.

Kısacası gazetelerin büyük çoğunluğuna bakan birisi Türkiye’de yürütmenin yargıyı ve diğer devlet kurumlarını kendi denetimine almaya başlayarak demokrasinin en temel kuruluşlarını işlevsiz hala getirdiğini, bir anlamda demokrasinin askıya alındığı algısını edinir. Yaşanan bu büyük türbülansın doğal olarak seçmen tercihlerini etkileyeceğini düşünür.

ERDOĞAN’IN SIRRI: AKP SEÇMENİ TV İZLİYOR

Gezici Araştırma’nın sahibi Murat Gezici, toplam gazete tirajı içinde 3,5 milyon gazetenin CHP’liler, 500 bininin de MHP’liler tarafından satın alındığını söylüyor. AKP’ye oy veren seçmenin sadece 400 bini gazete satın alıyor. AKP seçmeninin hükümet yandaşı gazeteleri okuduğunu da buna eklersek, bu kitlenin son
olayları “komplo, darbe teorileriyle açıklayan” bir enformasyon bombardımanına maruz kaldığını görebiliriz.

Bu seçmen ağırlıklı olarak TV izliyor. TV kanallarında ise gazetelerin tam tersine iktidar yanlısı bir program akışı var. Günün her saatinde onlarca kanalda Başbakan kendi tezlerini dillendiriyor. Bu tabloya göre gazetelerden yansıyan enformasyon AKP seçmenine pek erişmiyor. Onlar enformasyonlarını TV’den alıyor.

Tüm Türkiye’yi sarsan Gezi olaylarının AKP seçmenin tercihini etkilememesi işte bu ‘enformasyon mimarisi’ sayesinde oldu. Erdoğan, Gezi’nin dış güçlerce ülkede istikrarı bozmak üzere planlanan bir komplo olduğu tezini TV’ler aracılığıyla kitllesine ‘sattı’.

Son yolsuzluk depremi de aynı komplo temalarıyla TV’lerde yoğun bir şekilde işleniyor. Ancak bu kavganın bir tarafının da muhafazakar, AKP’ye oy veren Cemaat olması işi biraz karmaşıklaştırıyor.

EKONOMİK PERFORMANS

Her an yeni bir gelişmenin gündemi sarstığı kaygan bir seçim atmosferine giriyor Türkiye. Seçime kadar daha ne tür bombaların patlayacağını ise kimse bilmiyor.

Ancak tüm araştırmacılar, seçmen nezdinde son sözü ekonomik performansın söyleyeceğinde birleşiyor. Eğer ekonomide giderek hissedilen kriz ağırlaşırsa, seçmen ciddi bir şekilde tavrını değiştirebilir.

Yerel seçimlerin kaderini etkileyecek diğer faktör de İstanbul ve Ankara. Cemaatin desteğiyle CHP bu iki kentte kazanırsa, AKP’nin oyları yüzde 40’a gerileyebilir. Kazanırsa yüzde 45’lerde tutunabilir.